Легалайз бути?
Легалайз бути?
У квітні 2021 року український суспільний простір сколихнула новина про те, що Кабінет Міністрів нібито приступив до легалізації медичної марихуани. Сьогодні ми розповімо – так це насправді, і чому не завжди варто вірити гучним заголовкам засобів масової інформації.
Чого чекати від нового законопроекту
Постановою Кабінету Міністрів України від 9 квітня 2021 року було вирішено розширити перелік сертифікованих лікарських препаратів. Список ліків поповнився двома позиціями: «Набілон» (Cesamet) і «Набіксімолс» (Sativex), використання яких на території України до недавнього часу було під забороною.
Українські фармакологічні компанії не займаються виготовленням даного продукту – препарат імпортується з-за кордону. Вартість упаковки ліків становить трохи більше 2 тисяч доларів США, що зумовлено високими витратами на логістичні послуги та сертифікацію продукції. Левову частку собівартості препарату становлять виробничі витрати – всупереч сподіванням активістів, Україна відкрила кордони для ліків, що виготовляються з синтетичної речовини. На жаль, легалізована продукція не містить в своєму складі органічних компонентів, а суцільно складається з синтезованої в лабораторних умовах сировини.
Що говорить громадськість
Нова постанова Кабміну викликала своєю неоднозначністю резонанс в середовищі українських активістів.
Ось як прокоментував ситуацію український правозахисник Дмитро Шерембей: «Це просто плювок в обличчя всім пацієнтам, які сподівалися, що медичний канабіс допоможе їм від болю, від нудоти, спастичності м'язів, всім батькам малюків з епілепсією, яким потрібні ліки на основі канабісу, всім, хто змушений вибирати, купувати канабіс або ліки з нього на чорному ринку, ризикуючи нарватися на неякісний товар або рейд відділу по боротьбі з наркотиками, або терпіти нестерпний біль! »
На думку громадського діяча, постанова Кабінету Міністрів – це приклад корупційного правопорушення. Український споживач потребує якісного органічного препарату за доступною ціною. Замість цього, МОЗ пропонує пацієнтам дорогі синтетичні препарати, імпортовані з-за кордону. Чому уряд так завзято відстоює право цих двох препаратів на українському ринку достеменно не відомо.
«Навіщо потрібна хімічна копія рослини, якщо ця рослина росте саме по собі, а ліки з нього будуть коштувати $20? Це як зробити штучний бензин і продавати його по $600 за літр, в той час коли є нафта і з неї можна робити бензин за долар », – пише Дмитро Шерембей.
Крім того, активісти висловлюють свої побоювання з приводу того, що гучні заголовки ЗМІ можуть створити в суспільстві неправильне уявлення про Медичний канабіс. Багатьма виданнями постанова Кабінету Міністрів інтерпретується як «легалізація марихуани», і про Легалайз починають говорити як про подію, що спотворює реальну картину дійсності.
Глава комітету з питань податкової політики Данило Гетманцев в своєму телеграм-каналі висловив думку з цього приводу: «Більше немає підстав для фотографій страждаючих від болю дітей, які потребують негайної легалізації наркотиків. Питання легалізації канабісу для медичних цілей вирішене ... Правда, питання вирішене не так, як хотіли ділки, які мріють про плантаціях марихуани з вільним її оборотом ».
Доцільність дій українських міністрів важко оцінити по достоїнству. Проте, прихильники декриміналізації медичного канабісу сподіваються, що уряд подивиться на проблему очима пересічного споживача. Це дозволить визначити ключові потреби сучасного фармацевтичного ринку та вжити відповідних заходів на користь нужденних пацієнтів.